İnternet Sitelerine Hangi Sosyal Hesaplarımızla Bağlanıyoruz?

İnternet Sitelerine Hangi Sosyal Hesaplarımızla Bağlanıyoruz?

Teknoloji uzun süredir internet sitelerine veya mobil uygulamalara sosyal ağlardaki hesaplarımız ile bağlanabilme olanağı sunuyor. Böylece üye olmak veya bağlanmak istediğimiz servise uzun ve meşakkatli işlemler sonucunda değil tek tık ile daha önce oluşturduğumuz Facebook, Twitter, Google gibi profillerimizle giriş yapma kolaylığına sahip olabiliyoruz. Bunun yanında bu kolaylığı sunan servisler de ödül olarak o sosyal ağdaki bilgilerimizi veri tabanlarına ekleme avantajına sahip oluyorlar.

Peki hangi sosyal bağlantı servisi ne kadar kullanılıyor? Janrain tarafından paylaşılan veriler hangi servislerin daha çok tercih edildiğini bizlere gösteriyor.

2013 ilk çeyrek rakamlarına göre Facebook %43′lük pay ile en çok tercih edilen sosyal bağlantı aracı olmaya devam ediyor. Bir önceki çeyreğe göre %3 kullanıcı kaybı yaşayan sosyal ağı %34′lük oran ile Google takip ediyor. Facebook’un düşüşünde Google’ın yeni kullanıma açtığı Google+ Sign-In isimli servisinin payı büyük. Zira son çeyrekte yükselişe geçen Google %3′lük yükseliş ile rakibinin kaybettiği oranı dengelemeyi başarmış.

25 sosyal bağlantı servisinin verilerinin incelendiği raporda Facebook ve Google’ı Twitter ve Yahoo’nun takip ettiği belirtiliyor. Yahoo son dönemde yaşadığı düşüşe rağmen %7′lik pay ile üçüncü sırada yer alırken Twitter pastadan %6 pay kapmayı başarmış.

Facebook ve Google’ın üçte ikisinden fazlasını domine ettiği bu sektörde Yahoo ve Twitter’ın dışında Linkedin – Microsoft gibi global güçler de kullanıcıların ilk tercihi olmak için yarışırken bir yandan da yerel girişimler ezber bozmaya çalışıyor. Öyle ki Hollanda’da Hyves isimli sosyal ağ birinci sırada yer alırken Brezilya ve Hindistan’da aynı durum Orkut için geçerli.

 

kaynak:onedio.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>